Ayakkabı sektörüne yatırım yapacaklar nelere dikkat etmeli?

Ayakkabı sektörüne yatırım yapacaklar nelere dikkat etmeli?

Kategori : Duyurular

TÜRKİYE’de ayakkabı sektöründe üretimin yüzde 75’i KOBİ’lerin elinde. Özellikle ithalata getirilen ek vergilerle birlikte KOBİ’ler hızlı bir büyüme trendi içine girdi. Birçok destek ve teşvikten yararlanılabilen ayakkabı sektöründe yeni yatırım yapacak ya da işlerini büyütmek isteyen işletmelere, TASD Başkanı Hüseyin Çetin önerilerde bulundu.

AYAKKABI sektöründe en büyük üretim merkezleri arasında gösterilen, dünyada geçen yıl yedinci sıraya yerleşti. 280 bin çalışanı ile 18 bin 500 işletmeye sahip olan Türkiyeayakkabı sektörü, 35 sektörle de girdi çıktıya sahip. Türkiye nüfusunun 2 milyonun geçinmesine katkı sağlayan ayakkabı sektöründe, dünyada 117 milyar dolarlık ticaret yapılıyor. Sektörün Türkiye ekonomisine katkısı ise yıllık 7.9 milyar dolar civarında. 

 

 

YÜZDE 30 BÜYÜME 
Türkiye’de sektörün üretim kapasitesi 500 milyon çift iken yılda üretilen ürününün 320 milyon çift olduğuna dikkat çeken TASD Başkanı Hüseyin Çetin, “Toplam kapasite kullanım oranı ise yüzde 65 civarında. Türkiye, toplam ithalatın yüzde 85’ini Çin, Vietnam, Endonezya’dan yapıyor. 2015 yılı sonu itibariyle İhracat 680 milyon dolar,ithalat ise 800 milyon dolar civarında. 2023’te 2.5 milyar dolar ihracata ulaşarak cari açıkta 1 milyar dolarlık azalma hedefiyle, sektörde yüzde 30 büyüme gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

 


KALİTE VE SAĞLIK
İlk kez ihracat yapan ve hâlihazırda ihracata devam eden firmalara önerilerde bulunan Hüseyin Çetin, “Doğru pazar seçimiyle birlikte ürettiği ürünlerin pazara uygunluğunu ve ihracat yapılan ülkenin ayak yapısını dikkate alıp, kaliteli, sağlıklı ve özgün tasarıma sahip ürünleri üretmeleri gerekiyor” diye konuştu.

 

 

KOBİ’LER BÜYÜYOR
Ayakkabu sektöründe işletmelerin yüzde 75’inin KOBİ statüsünde üretim yaptığının altını çizen Çetin, “Yüzde 25’lik kısım ise endüstriyel üretime geçti. KOBİ Statüsünde olan işletmelerimiz İthalata getirilen ek vergiyle birlikte hızla endüstriyel üretime geçmek için yatırımlara devam ediyor. KOBİ’lere verilen desteklerin arttırılması ve istihdama verilen destekle birlikte KOBİ firmalarımızın yakın gelecekte hızla endüstriyel üretime geçeceğine inanıyorum” dedi

 

 

DERİ AYAKKABIDA FIRSAT 
TÜRKİYE’nin katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğine dikkat çeken Hüseyin Çetin, “Avrupa’da ve dünyada moda ve trend ürünler üreten bir ülkeyiz. Özellikle deri ayakkabı üretiminde oldukça iyi bir avantaja sahibiz. Bu konunun üstüne giderek gelişim sağlayabiliriz. Yurtdışında yapılan fuarlara verilen teşviklerin arttırılmasıyla sektörümüzün dünya ticaretinden daha fazla pay alacağını düşünüyorum” dedi.

 

 

İÇ PAZAR AVANTAJLARLA DOLU
İÇ pazarda yılda kişi başına 2.6 çift ayakkabı tüketildiğine dikkat çeken Hüseyin Çetin, “Türkiye’de turistik satışla birlikte 220 milyon çift tüketimin olduğundan yola çıkarak, Türk üreticisinin Türk halkının giyim tarzını iyi bilen ve tüketicinin Türk ayakkabısını tercih etmesindeki en önemli özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tüketimde her geçen gün ithal ürün satışı azalmakta, yerli ayakkabı tüketiminde ise artış gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

FUARA KATILANA YÜZDE 50 TEŞVİK
FİRMALARIN kendilerini ve ürettiği ürünlerini tanıtması için fuarlara katlması gerektiğini belirten Hüseyin Çetin şunları söyledi: “Bu sebeple, sektörümüz yılda 2 kere uluslararası fuar düzenliyor. (AYMOD FUARI) Bu fuarlara her geçen gün katılım artıyor. KOBİ firmalarımız ürünlerini alıcılarla buluşturarak tanıtım yapma fırsatı buluyor. Yurtdışı pazardan pay almak için firmalarımız yurtdışında MICAM, GDS gibi belirli fuarlara katılıyor. Küçük esnaf içinse bu fuarlara katılım KOSGEB tarafından destekleniyor. Yurtdışı fuarlar için yüzde 50 devlet teşviki mevcut.”

 

 

DESTEKLER ARTMALI
SEKTÖRÜN yurtdışında tanıtımının artması ve dünya pazarından pay alması için yurtdışı desteklerinin artması gerektiğini vurgulayan Hüseyin Çetin, “Bunun için ayrılan bütçenin fazlalaştırılması ve bu fuarlara katılan firmalara belirli esneklikler sağlanmasının sektörümüzün gelişmesine fayda sağlayacağını düşünüyorum. Böylelikle hem sektör, hem de yatırımcılarımız gelişecek. Bu da yeni yatırımların önünü açacaktır” dedi.

 

 

BAKANLIK VE KOSGEB’DEN İŞLETMELERE DESTEK
ÖZELLİKLE KOBİ’sler için Ekonomi Bakanlığının ve daha küçük ölçekli işletmelerimiz için KOSGEB’in desteklerinin mevcut olduğunan değinen Hüseyin Çetin şu ifadeleri kullandı: “Ekonomi Bakanlığımızın ve KOSGEB’in internet sayfalarında bu teşvik ve destekler hakkında ayrıntılı bilgi bulunuyor. Bu kurumlara yapacakları münacatlarla söz konusu desteklerden faydalanabilirler.”

 

Kaynak:Hürriyet Gazetesi